हेलम्बुमा ‘बञ्जी जम्प’को लागि झोलुङ्गे पुल निर्माण हुँदै

कृपैया थप अपडेट तथा ताजा समाचारको लागी तल बायाँ तर्फ रहेको BELL ICON मा PRESS गर्न नबिर्सिनु होला।

सिन्धुपाल्चोक : सिन्धुपाल्चोकको प्रमुख पर्यटकीय गन्तव्य हेलम्बु गाउँपालिकामा नयाँ साहसिक खेल ‘बञ्जी जम्प’को लागि झोलुङ्गे पुल निर्माण हुने भएको छ।

हेलम्बु गाउँपालिका-१ स्थित ङिमादावा पाङ्गाङमा निर्माण गरिने १७३ मिटर उचाइ र ३७० मिटर लम्बाइको झोलुङ्गे पुल निर्माणका लागि ठेक्का सम्झौता भएको हेलम्बु गाउँपालिकाका अध्यक्ष निमा ग्याल्जेन शेर्पाले बताए।

उनका अनुसार उमा÷थानी हिमशिखर जेभीसँग रु दुई करोड ३५ लाखमा ठेक्का सम्झौता भएको छ। वाग्मती प्रदेश भौतिक पूर्वाधार विकास मन्त्रालय सडक पूर्वाधार निर्देशनालयबाट गएको असार महिनामा १८ महिना अवधिमा सम्पन्न हुने गरी ठेक्का सम्झौता भएको ठेकेदार नरहरि खडकाले बताए।

उनका अनुसार हाल कोरोना भाइरसका कारण देशैभरी निषेधाज्ञा जारी भएकोले आगामी दशैँपछि मात्र काम शुरु गरिने कार्यक्रम रहेको छ। बढीभन्दा बढी आन्तरिक र बाह्य पर्यटक भित्र्याउने उद्देश्यले आफू निर्वाचित भएर आएदेखि यस ठाउँमा बञ्जीको निर्माण गर्ने परिकल्पना गरेको र अब त्यसले साकार रुप लिन लागेको अध्यक्ष शेर्पाको भनाइ छ।

धार्मिक सांस्कृतिक र प्राकृतिक सुन्दरताले भरिपूर्ण रहेको हेलम्बुमा पर्यटकलाई आकर्षित गराउने उद्देश्यले चीनको ग्रेटवालको झल्को दिने खालको कूल ६० किलोमिटर हिमालय ग्रेट ट्रेलको (पदमार्ग)समेत गतवर्षदेखि निर्माण कार्य शुरु गरिएको छ।

बञ्जीको लागि गाउँपालिकाले गत वर्ष डा एनएल जोशी कन्सल्टेन्सीलाई विस्तृत परियोजना प्रतिवेदन डिपिआर तयार गर्ने जिम्मा दिएको थियो। डिपिआरले रु पाँच करोड ३९ लाख बजेट लाग्ने अनुमान गरेको छ। निर्माण गरिने झोलुङ्गे पुलले स्थानीय पाङगाङमा र धवागाङ दुई वटा गाउँलाई जोड्छ।

पुल तयार भएपछि एक गाउँबाट अर्को गाउँ पुग्न अहिले खर्चिदै आएको झण्डै पाँच घण्टाको समयमा उल्लेखनीय कमी आउने र उकाली ओरालीको कष्टकर यात्रासमेत हटने गाउँपालिकाका सव—इन्जिनीयर शेरबहादुर राईले बताए।

झोलुङ्गे पुल तयार भएपछि बञ्जी जम्पको कामको थालनी हुने गाउँपालिकाले जनाएको छ। पुल तयार भएपछि त्यहाँस्थित सेमी सिताङ हिमालका साथै नजिकै रहेको मेलम्ची खानेपानी आयोजनाको अम्वाथानस्थित मुहान क्षेत्रकोसमेत अवलोकन गर्न सहज हुने अध्यक्ष शेर्पाको भनाइ छ।

कूल १६० मिटर उचाइको बञ्जी जम्प २०५६ सालदेखि जिल्लाको भोटेकोशी नदीमा सञ्चालन हुँदै आएको छ। अब बन्ने बञ्जी भोटेकोशीको भन्दा १३ मिटर बढी उचाइको हुने छ। गहिरो खोचमा रहेकाले रोमाञ्चकको दृष्टिकोणले भोटेकोशीको बञ्जीलाई उत्कृष्ट मानिएको द लाष्ट रिर्सोट प्रालिका सञ्चालक तथा बञ्जी जम्प व्यवस्थापक कुमार राउतले जानकारी दिए।

त्यहाँदेखि विदेशी युवायुवती तथा सिनेकलाकार समेतले बञ्जी गरिसकेका छन्। २०७४ सालदेखि प्रहरी अधिकृतलाई पनि अनिवार्य गरिएको छ।

गतवर्ष पनि प्रहरी निरीक्षकको आधारभूतसेवा प्रवेश तालीमको सिलसिलामा राष्ट्रिय प्रहरी प्रतिष्ठानले १४ महिलासहित १२० जनालाई बञ्जी जम्प गराएको थियो।